AHS Staff Directory

Main Office

Name
Position
Phone
Romeo Bourdage
Principal
Brydi Haugerud
Secretary
Julie Manning
Secretary - Switchboard
Adam David
Liaison Officer

Student Liaison Officer (SLO)

Name
Position
Phone
Adam David
Liaison Officer

Attendance

Name
Position
Phone
Kimberly Tessmer
Secretary - Attendance

Student Services

Name
Position
Phone
Lori Vought
Counselor (A-E)
Mary Daoust
Counselor (F-L)
Barbara Matteson
Counselor (M-R)
Robyn Miller
Counselor (S-Z)

Art

Name
Position
Phone
Sarah Bedford
Teacher

Athletics

Name
Position
Phone
Christina Hampton
Secretary - Athletics
Jon Studley
Athletic Director/Testing Coordinator

CTE

Name
Position
Phone
Joyce McCoy
CTE Director
Ronald Cadarette
Teacher
Zachary Grulke
Teacher
Jason Luther
Teacher
Amanda Pilarski
Teacher
Melissa Smith
Teacher
Jennifer Spomer
Teacher
Melissa Timmreck
Teacher
Ronald Worth
Teacher
Marga Decker
Paraprofessional
Raymond Reynolds
Paraprofessional
Barry Rondeau
Paraprofessional
DeWayne Schellie
Paraprofessional
Harold Smith
Paraprofessional

D-House

Name
Position
Phone
Lisa Lenard
Social Worker - Alcona Health Center

E-House

Name
Position
Phone
Barbara Bennett
Secretary
Traci Shumaker
Secretary - Registrar
Lisa Siegert
School Success Worker
Jessica Pilarski
Teacher Consultant
Mike Buchinger
Assistant Principal (A-L)
Jesse Pattison
Assistant Principal (M-Z)

Restorative Practices Room

Name
Position
Phone
Stephanie Florip
Dean of Student Supports
Kristine Johnson
Secretary

F-House

Name
Position
Phone
Christina Hampton
Secretary - Athletics
Jon Studley
Athletic Director/Testing Coordinator

English

Name
Position
Phone
Joe Bastow
Teacher
Marie Boles
Teacher
Phillip Cook
Teacher
Emilyn Dec
Teacher
Laura Dubey
Teacher
Lisa Rhea
Teacher
Christi Schultz
Teacher
Connor Thatcher
Teacher

Foreign Language

Name
Position
Phone
Laurie Lemont
Teacher
Shannon Meek
Teacher
Nick Myers
Teacher
Heather Stutzman
Teacher

Health

Name
Position
Phone
Andrea Nino-Linton
Teacher
Jennifer Spomer
Teacher

Instructional Coach

Name
Position
Phone
John Caplis
Instructional Coach
Melissa Jarema
Instructional Coach
Jennifer Poli
Instructional Coach

Leadership

Name
Position
Phone
Kristen Spain
Teacher

Math

Name
Position
Phone
Laura Dubey
Teacher
Thomas Farley
Teacher
Shawndelle Hibner
Teacher
Melissa Jarema
Teacher
Collin Riffert
Teacher
Lisa Rosenbeck
Teacher
Trevor Roznowski
Teacher
Kristen Spain
Teacher
Julie Warner
Teacher
Steven Zann
Teacher

Media Center

Name
Position
Phone
Kimberly Tessmer
Secretary - Extended Learning
Brianna Decker
Advise MI
Julie Samp
Instructional Assistant (Library)
Lee Fitzpatrick
Parent Inv. Coordinator/Early College Ad.

Music

Name
Position
Phone
Brad Beyer
Band Director
Julie Wood
Teacher-Choir

New Tech Network

Name
Position
Phone
William Bright
Teacher
Amy Brownridge
Teacher
Emilyn Dec
Teacher
Melissa Doubek
Teacher
Eric Mitchell
Teacher
Erich Schlueter
Teacher
Andrew Wolfgang
Teacher

Physical Education

Name
Position
Phone
Andrea Nino-Linton
Teacher
Gregg Supiran
Teacher

Science

Name
Position
Phone
Kolby Andrews
Teacher
Tina DenBleyker
Teacher
Jason Patterson
Teacher
Erich Schlueter
Teacher
Melissa Smith
Teacher
Andrew Wolfgang
Teacher
Ronald Worth
Teacher

Social Studies

Name
Position
Phone
Jason Dubey
Teacher
Tony Linton
Teacher
John Pintar
Teacher
Tate Skiba
Teacher
Thomas Stoppa
Teacher
Jeff Thomas
Teacher

Special Education

Name
Position
Phone
Tina DenBleyker
Teacher
Laura Dubey
Teacher
Shawndelle Hibner
Teacher
Karla Kowalski
Teacher
Lisa Rhea
Teacher
Erin Sharp
Teacher
Steven Zann
Teacher
Jessica Pilarski
Teacher Consultant

APS Online

Name
Position
Phone
Thomas Berriman
Supervisor
Craig Barrett
APS Online Coordinator

Support Staff

Name
Position
Phone
Rachel Beyer
Instructional Assistant
Yvette Cushman
Instructional Assistant
Pam George
Instructional Assistant
Sara Hightower
Instructional Assistant
Nichole Howard
Instructional Assistant
Sarah Kowalewsky
Instructional Assistant
Emily Kraenzlein
Instructional Assistant
Rebecca Lilley
Instructional Assistant
Beth Lucas
Instructional Assistant
Jennifer Minton
Instructional Assistant
Tina Rondeau
Instructional Assistant
Kimberly Worth
Instructional Assistant
Kelly Hunter
Paraprofessional
Janie Szejbach
Security
Jan Wawro
Security

Food Services

Name
Position
Phone
Laurie Hansen
Lead Cook
Tamyra Klis
Cook
Melissa Hanson
Assistant Cook
Kathy Goeke
Cafeteria Aide
Sheri Vanderveer
Cafeteria Aide
Sandra Jarmuzewski
Cafeteria Helper
Trevia LeClair
Cafeteria Helper
Janice Lynn
Cafeteria Helper
Trish Szatkowski
Cafeteria Helper

Building & Grounds

Name
Position
Phone
Bradley Anderson
Custodian
Timothy Ballor
Custodian
Mary Hanna
Custodian
Cindy Niedzwiecki
Custodian
Travis Schellie
Custodian
Nicole Smolinski
Custodian
Gloria Woloszyk
Custodian
Richard Helzer
Maintenance - Utility B Worker
Bob Martin
Maintenance - Utility B Worker